Podstawową jednostką organizacyjną Caritas Diecezji Warmińskiej – podobnie jak całej Caritas Polska - jest Parafialny Zespół Caritas. Jest to zespół ludzi dobrej woli, który przejął na siebie zadanie niesienia konkretnej pomocy osobom potrzebującym na terenie naszej parafii. Znajdują się oni najbliżej potrzebujących, dlatego najtrafniej potrafią ocenić ich sytuację życiową i najszybciej służyć pomocą.

Zespół organizuje pracę na terenie parafii poprzez: organizowanie pomocy doraźnej,
a pomoc ta powinna obejmować tych, którzy znajdują się w trudnym położeniu materialnym, lub duchowym. Dotyczy to głównie rodzin wielodzietnych i niepełnych, ze szczególnym uwzględnieniem ludzi starszych, samotnych, niepełnosprawnych itp.